35225650--35256946--035

 

 • .::خانه ::.

مقاله :درباره «خرما و ارده»خوزستان بیشتر بدانیم

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پسین یا چاشتگاه یک روز بارانی، آن چه به مزاج یک جنوبی می چسبد خرمای خاستویی آغشته در ارده است. خرما و  ارده این دو یار دیرنشین از دیرباز به عنوان یک پس خوراک و گاهی پیش خوراک (دسر) در فرهنگ غذایی جنوبی ها جایگاهی دارد. هر چند زمستان جنوب کوتاه و تقریبا در حد بهار اقلیم سرد است، اما خرما ارده در این فصل کوتاه پاره ای جدا نشدنی سفره هاست. عطر ارده زمانی که بر سر سفره به مشام می رسد اشتهای انسان را برای غذا خوردن دو چندان می کند.

 

هر چند در آغاز مراد از گفتار پرداختن به  ارده بود اما میسر نگردید مونس دیرینه اش که بسیار هم پرخاصیت و مهم است نادیده گرفته شود. از این روی برای تزیین و تکمیل سفره این گفتار، خرما را فرا خواندیم و گفتار بر این شد: «خرما و ارده» 

 

 

 

 

 

خرما  ارده خوزستان : پسین یا چاشتگاه یک روز بارانی، آن چه به مزاج یک جنوبی می چسبد خرمای خاستویی آغشته در  ارده است. خرما و  ارده این دو یار دیرنشین از دیرباز به عنوان یک پس خوراک و گاهی پیش خوراک (دسر) در فرهنگ غذایی جنوبی ها جایگاهی دارد. هر چند زمستان جنوب کوتاه و تقریبا در حد بهار اقلیم سرد است، اما خرما  ارده در این فصل کوتاه پاره ای جدا نشدنی سفره هاست. عطر ارده زمانی که بر سر سفره به مشام می رسد اشتهای انسان را برای غذا خوردن دو چندان می کند و شاعر «بسحاق اطعمه» در این راستا گفته است:

 

کاسه  ارده و دوشاب گرت پیش نهند

 

چون لران از سر رغبت بخور و شرم مدار

 

هر چند در آغاز مراد از گفتار پرداختن به  ارده بود اما میسر نگردید مونس دیرینه اش که بسیار هم پرخاصیت و مهم است نادیده گرفته شود. از این روی برای تزیین و تکمیل سفره این گفتار، خرما را فرا خواندیم و گفتار بر این شد: «خرما و  ارده»

 

 

 

 

 

اول:  ارده خوزستان

 

برای یافتن معنی دقیق واژه ارده در کتب فرهنگ های مختلفی جستجو شد. اما از آن جا که پس از آرد شدن کنجد،  ارده به دست می آید، لذا ارده همان آرد شده کنجد است و به عبارتی کلمه ای است که با فعل آرد شدن وضع شده است. در کتاب «بحر العلوم» آمده است:

 

کنجد کوبیده کنجد آرد شده که روغن آن نگرفته اند و در کتاب «بهار عجم» آورده شده: کنجد پوست گرفته ساییده با روغن، کنجد را در آسیای مخصوص که آن را  ارده  آسیا گویند آس کنند و چیزی به قوام عسل از آن حاصل نمایند و آن را با قند و نبات و خرما و شیره آمیخته خوردند و حلوایی که از آن بسازند، حلوای ارده گویند و در کتاب «تحفه حکیم مومن» نقل شده: کنجد کوفته بر روغن نشسته، کنجد  کوفته با شیره، آرد، آرد کنجد سپید.

 

 خواصی که برای کنجد گرفته شده از این قرار است:

 

1- کاهش فشار خون

 

2- گرفتگی صدا از بین می برد

 

3- نرم کننده معده و روده است

 

4- غذای خوبی برای رشد کودکان است

 

5- برگ کنجد باعث رشد و سیاهی موی سر می شود

 

6- برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است

 

7- کنجد ضد رماتیسم است

 

 

 

 

 

ارده  هرمزگان

 

هرمزگان نیز از استان هایی است که سابقه تولید ارده در آن به سالیان دور بر می گردد. نقاط زیادی از استان به طور سنتی مبادرت به تولید  ارده می کرده اند اما گذشت زمان هنوز نتوانسته ذایقه هرمزگانی ها را از علاقه به ارده بکاهد. شهر قدیمی و تاریخی بندرلنگه از قدیم الایام جایگاه ساخت و ساز ارده بوده و در بستک، جناح، هرنگ نیز از زمان های دور به تولید ارده می پرداخته اند. اما این غذای مقوی و کم ضرر کماکان در شهرهای گفته شده هوادارانی دارد و کارخانه هایی به صورت سنتی به ساخت ارده می پردازند. در پایان بیتی از شاعر بنام «ملا منیر» زینت بخش سفره خرما و ارده می کنیم:

 

آن چنان از ثنای  ارده شکفت

 

که سخن های چرب و شیرین گفت

 

 

 

حلوا ارده خوزستانی!

 

ابداع، چگونگی و نحوه دست یابی به فن تولیدحلوا ارده را به شیخ بهایی نسبت می دهند. به طوری که در تاریخ آمده شاه عباس به دنبال جیره غذایی مناسب برای سربازانش بود که دارای این شرایط باشد. اولا مقوی و انرژی زا باشد ثانیا حمل و نقل آن آسان و ثالثا برای شرایط جنگی مناسب بوده و برای مصرف نیاز به گرم کردن نداشته باشد و به دنبال این قضیه بود که مرحوم شیخ بهایی با همکاری شیرینی سازان آن زمان چیزی که امروز با حلوا ارده معروف است، به دست آورد.

 

البته بدیهی است کیفیت و نحوه ساخت آن با حلوا ارده  امروزی تا حدودی متفاوت بوده در حال حاضر در دیگر کشورهای جهان از قبیل یونان، ترکیه، یوگسلاوی، لبنان، عربستان و کشورهای شوروی سابق نیز حلوا ارده تولید می شود که از نظر کیفیت و نحوه تولید و مواد تشکیل دهنده آن با حلوای ارده ایرانی تفاوت دارد.

 

 

 

 

 

خرمای خوزستان

 

خرما واژه ای است پهلوی (از گویش های ایران باستان) و میوه ای است بسیار قدیمی. این میوه پرخاصیت برای مردم کشورهای اروپا و آمریکایی تا حدی ناآشناست و آن را فقط در کیک و شیرینی مصرف می کنند ولی در خاورمیانه و مخصوصا در کشورهای عربی به عنوان یک غذای اصلی به کار می رود. یهودیان معتقدند درخت خرما در فلسطین و یا اسراییل امروزی به فراوانی وجود داشته است. در دیانت مسیح برگ درخت خرما سنبل و نشانه شهادت و روح شهدایی است که در راه دیانت حضرت مسیح جان باخته­اند.

 

ترکیبات شیمیایی و خواص دارویی

 

خرما دارای 25 درصد ساکاروز، 50 درصد گلوکز و مواد آلیومینوییدی و آب می باشد. به علاوه دارای ویتامین های مختلف از جمله E C B A است و مقداری املاح را نیز دارا می باشد. یک ضرب المثل عربی می گوید: خواص درخت خرما به اندازه روزهای سال است. درخت خرما تنها میوه ای است که در صحرا وجود دارد و طبیعت این درخت را به مردم صحرا داده است. اثر معجزه آسای هسته خرما از بین بردن تورم پلک چشم است. خرما بر میل جنسی موثر است. از جمله مضرات خرما، افراط در خوردن آن برای افرادی است که قند خون آن ها بالاست.

 

 

 

 

 


مقالات اردهرده : مقاله عمومی
عنوان مقاله: خرما و ارده
نویسندگان : ب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
منبع اصلی مقاله : وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان - آموزش و تحقيقات خرما و ارده
لینک مقاله 
اعتبار : برداشت آزاد- وبسایت علمی

تاریخ انتشار: 27 فرودین ماه 1395

 

 

 

خواندن 4294 دفعه
گروه تحقیق و پژوهش - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

ارتباط با حلوایی و فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com
 • سامانه ارسال پست الکترونیکی (اینجا کلیک کنید)

 

لیست محصولات حلوایی حاج حسین آب حیات یزد |:| فروشگاه محصولات |:| ارتباط با دفتر مرکزی |:| ارتباط با واحد های مجموعه |:|آشنایی با تاریخچه مجموعه


 

وبگاه: www.abehayatyazd.com پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
 • وبسایت : www.abehayatyazd.com
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583