35225650--35256946--035

 

  • .::خانه ::.

دانشنامه: مصرف دانه کنجد در ایران و کشورهای دنیا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دانه کنجد فرآوری شده در ایران زمین دارای قدمت  است است، دانه کنجددر سطح جهان به ویژه کشورهای آسیایی دارای قدمت چند هزار ساله است و همچنان طرفداران بیشماری در سطح جهان دارد.
فرآوری دانه کنجد  و تولید فراورده های کنجدی در استان یزد ، قدمت چندین صدساله دارد. بهترین، محبوبترین و مرغوب ترین فراورده های کنجدی در ایران، فرآورده های کنجدی تولیدی استان یزد به ویژه شهر یزدو اردکان می توان نام برد.

 

 

♠ دانه کنجد و فرآورده های کنجدی یزد

از بهترین انواع فرآورده های کنجدی در کشور می توان به فرآورده های کنجدی یزد، فرآورده های کنجدی اردکان، اشاره نمود که محصولاتی با کیفیت بالا تولید می کنند، فرآورده های کنجدیقیمت خرید مناسبی برخوردار است که بازار فروش خوبی نیز برخوردار است.

در میان تولیدکنندگان و عرضه کننده گان فرآورده های کنجدی و سوغات یزد، می توان حلوایی حاج حسین آب حیات اشاره نمود که  فرآورده های کنجدی با تجهیزات مدرن و به روز و با بهترین مواد اولیه عرضه می کندو و با محصولات با کیفیت زمینه فرآوری و تولید فرآورده های کنجدی یکی از پیشتازان در این عرصه به شمار می رود.

تولید فرآورده های کنجدی در استان یزد ، قدمت چندین صدساله دارد. بهترین، محبوبترین و مرغوب ترین  فرآورده های کنجدی در ایران، فرآورده های کنجدیتولیدی استان یزد به ویژه شهر  یزد و اردکان می توان نام برد

 

♠ دانه کنجد در سراسر دنیا

دانه کنجد عنصر مشترک در غذاهای مختلف در دنیا محسوب می شود که بیشتر در پخت و پز به عنوان افزودنی، چاشنی، طعم دهنده و گاه تزئینی به کار می رود.

دانه کنجد، در اکثر کشورهای دنیا به ویژه  در  یونان ،ایتالیا و فرانسه  در نان به خصوص نان ساندویچی و همبرگر و همچنین کیک و شیرینی استفااده می شود که گاه به عنوان تزئین کننده لحاظ می گرد، استفاده از کنجد در همبرگر در دنیا گسترده جهانی دارد به گونه ای که حدود 75 درصد از کنجد مکزیک توسط شرکت فست فود مک دونالد خریداری می شود تا در نان همبرگر مک دونالد در سراسر دنیا استفاده شود.

♠ دانه کنجد  در کشورهای مختلف دنیا

دانه کنجد به عنوان مواد اولیه هم در غذاهای سنتی کشورهای جهان کاربرد زیادی دارد در آسیا در برخی از غذاهای میان وعده و حتی غذاهای اصلی ناهار و شام از دانه کنجد استفاده می شود از  جمله یکی از مواد اولیه غذای سوشی در ژاپن دانه کنجد است.
در بسیاری از سالادها، تنقلات و دسر های کشورهای دنیا از دانه کنجد استفاده می شود که بیشتر از دانه کنجد قهوه ای یا طلایی و دانه کنجد سیاه و گاه دانه کنجد سفید استفاده می شود.

♠ دانه کنجد در کشورهای قاره آسیا

در غذاهای آسیایی به خصوص شرق آسیا دانه کنجد هم کاربرد دارد توپ کنجدی (چینی: 麻 糰؛ پینیین: mátuǎn یا煎堆؛ کانتونی: جین deui)،  در غذای ویتنامی به نام بانه bánh دانه کنجد و گاه روغن کنجدی استفاده می شود که بسیار محبوب است در غذاهای کره ای در پخت و پز یا افزودنی گوشت و سبزیجات از  ترکیب روغن کنجد و روغن پنبه دانه برای سرخ کردن عمیق استفاده می شود.
دانه کنجد به صورت کوبیده با عنوان رب کنجد یا همان ارده در کشورهای آسیایی طرفداران زیادی دارد به گونه ای که در غذاهای محلی ترکیه و حوزه خلیج فارس از جمله حمس از ارده کنجد استفاده می شود. در غذای ژاپنی هم از ارده کنجد کوبیده یا رب کنجد استفاده می شود از جمله این غذاهای  گوما-dofu (胡麻豆腐)  است که همراه با نشاسته و ارده تهیه می شود.
در کشورهای جنوب آسیا، خاور میانه میانه، و شرق آسیا شیرینی های  کنجدی   با مخلوطی از کنجد و عسل و یا شربت شکر یا شیرینی کننده دیگر تهیه می شود که هر یک محبوبیت خاصی دارد

 

 
 فرآوردهای کنجدی حاج حسین آب حیات یزد 35225650--35256946--035دانه کنجد سفید دانه کنجد قرمز دانه کنجد سیاه

 

 

♠ دانه کنجد در ایالات شبه قاره هند

در شبه قاره هند دانه کنجد و روغن کنجد به طور گسترده استفاده می شود. در اکثر نقاط کشور، دانه کنجد مخلوط با گرم شکر زرد، شکر، یا شیره  خرما  استفاده می شود.
در منطقه مانیپو هند، بیشتر کنجد سیاه و کنجد سفید است تهیه thoiding و در singju (یک نوع سالاد) استفاده می شود. Thoiding  غذای دیگری است که با زنجبیل و فلفل قرمز سبزیجات  استفاده می شود.
در آسام، دانه کنجد سیاه و کنجد سفید در غذاهایی به نام  pitha و laru tilor (توپ دانه کنجد) پخت و پز می شود.
در پنجاب و تامیل نادو، یک شیرینی توپی شکل  pinni (پنی) نام اردو و urundai در ELL تامیل، ellunda (എള്ളുണ്ട) در مالایایی، yellunde (توپ کنجد، معمولا در شکر زرد) در کانادا و tilgul در مراتی، از دانه های کنجد ساخته می شود که در شکال مختلف در طول جشنواره، جشن ها، آیین های مذهبی استفاده می شود.


♠  روغن دانه کنجد در شبه قاره هند

در جنوب هند، روغن کنجد تقریباً بعنوان ترشی جات و چاشنی استفاده می‌شود. به همین دلیل اغلب با پودر ویژه ادویه‌ای که با آیدیل، دوسا و همچنین برنج مخلوط شده با پودر ادویه (پاروپاپودی) مخلوط می‌کند. تامیل، نادو و آندرا پرادش با غذاهایی که گرم و تند هستند، آن را به عنوان ماده خنثی کردن حرارت استفاده می‌شود. به همین دلیل برای سرخ کردن به عنوان روغن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و روغن به خودی خود سنگین می‌شود. در نظر گرفته می‌شود که روغن کنجد مخصوص ماساژ دهنده بدن به عنوان عاری کردن بدن از گرما استفاده می‌شود و به دلیل ماهیت چسبناکی که دارد برای ماساژ خوب است. روغن کنجد در تولید داروهای آیورودا کاربرد دارد. همچنین در بسیاری از برنامه‌های کاربردی و لوازم آرایشی، از جمله به عنوان یک ماده غنی شده از روغن استفاده می‌شود. در آیین هندو، از کنجد بعنوان روغن، در دیپا از بعنوان نفت چراغ که برای خدایان در مقابل زیارتگاه نگه داشته می‌شود. روغن کنجد برای انجام مشاعره در معابد هندوها نیز استفاده می‌شود. همچنین، به خصوص در جنوب هند، روغن کنجد به خدایان سنگ در زیارتگاه معابد کاربرد دارد
همچنین در تامیل نادو، روغن کنجد به طور گسترده در غذاهای خود  همراه فلفل قرمز خشک استفاده می شود در تامیل نادو و آندرا پرادش  روغن کنجد همراه با دیگر غذاهای سنتی مانند مصرف IDLI به منظور افزایش طعم استفاده می شود، روغن کنجد به عنوان چاشنی با طبع گرم همراه با افزودنی دیگر در غذاهای ادویه دار، ترشی، و چاشنی استفاده فراوان می شود


♠ دانه کنجد در کشوره های اروپایی

در غذاهای سیسیلی، کلوچه کنجدی ایتالیایی به نام giuggiuleni. giuggiulena  تهیه می شود که شهرت خاصی دارد giurgiulena    معمولا به  شیرینی بادامی آب نباتی شکل گفته می شود که یکی از غذاهای مخصوص کریسمس است که در آن کنجد به کار نمی رود که گویا به هردو اشاره شده است.


♠ دانه کنجد در کشورهای قاره آفریقا

در قاره سیاه آفریقا به خصوص در شرق آفریقا  کنجد، با عنوان  SIMSIM  دانه جادویی شناخته شده است و در بسیاری از غذاهای آفریقایی استفاده می شود. در توگو، در جمهوری دموکراتیک کنگو و در شمال آنگولا، دانه کنجد در غذاها به ویژه ماهی یا خرچنگ دودی کاربرد پایه دارد.


♠ دانه کنجد در کشورهای قاره آمریکا

در آمریکا هم دانه کنجد طرفدرانی دارد، گفته می شود در آمریکا دانه کنجد، همچنین BENNE نامیده می شود، مورخین اعتقاد دارند دانه کنجد توسط بردگان غرب آفریقا به قاره آمریکا آورده شده است. از آن زمان، آنها بخشی از غذاهای مختلف آمریکا شده اند.
در غذاهای کارائیب، دانه های کنجد سفید همراه را با شکر بادام زمینی ترد شده  آماده و در فروشگاه ها و گوشه و کنار خیابان فروخته می شودکنجد یک ماده محبوب و اساسی در بسیاری از غذاهای  آمریکااست.
غذاهای مکزیکی اشاره به دانه کنجد با عنوان ajonjolí شناخته می شود که عمدتا به عنوان افزودنی سس، adobo استفاده می شود در نان به خصوص نان صنعتی  flatbreads و یا غذاهای مانند alegrías کاربرد اساسی دارد

 

♠ روغن دانه کنجد در سراسر دنیا

روغن کنجد هم به عنوان روغن پخت و پز در نقاط مختلف جهان طرفدارانی دارد که به روش ها مختلف در پخت و پز و حتی سرخ کردن و تفت عمیق با حرارت بالا استفاده می شود
روغن کنجد که به روش سرد یا کلدپرس استخراج می شود دارای یک عطر دلپذیر و طعم متمایز علاوه بر پخت و پز، سرخ کردن و تفت، به عنوان چاشنی خوش بو کننده غذا یا سالاد استفاده می شود که در جهان طرفداران بسیاری دارد.

♠ دانه کنجد در صنعت دنیا

در صنعت، روغن کنجد ممکن است به عنوان موارد ذیل استفاده شود:
ماده حلال در داروها تزریق می‌شود و یا به صورت قطره‌ای داخل رگ تزریق می‌شود.
در محصولات آرایشی که حاوی روغن است.
 پوشش دانه برای جلوگیری از حملات شپش ذخیره می‌شود و همچنین بعنوان حشره کش برای برخی از حشره کش‌ها استفاده می‌شود.
درصد روغن پایین به صورت محلی در صابون‌ها، رنگ‌ها، روان‌کننده‌ها، و روشنایی استفاده می‌شود
 

♠ دانه کنجد در سراسر ایران

کشور ایران یکی از عمده ترین مناطق تولید کننده انواع فراورده های کنجدی در جهان می باشد. در ایران تولید کنندگان زیادی در امر محصولات کنجدی فعالیت دارند که برخی از این فراورده ها از جمله  روغن کنجد و روغن ارده جهت صادرات نیز تولید می شود و صادرات حلوا ارده، ارده، حلوا شکری دانه کنجد فراوری شده، روغن کنجد بکر و روغن کنجد فرابکر، روغن ارده، معجون عسلی و دیگر فرآورده های کنجدی یکی از صادرات ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای همسایه ترکیه، عراق، روسیه و تاجکستان و دیگر کشورهای آسیایی، کشورهای اروپایی و قاره آمریکا و کشورهای آفریقایی است.

فرآورده های کنجدی یزدی یکی از محبوب ترین فراورده های کنجدی ایرانی در جهان می باشد که به صورت عمده با مناسب ترین قیمت عرضه می گردد.در ایران برای تبدیل کارگاه‌های سنتی به کارخانه‌های صنعتی پیگیری‌ها و مطالعات زیادی صورت گرفت.


♠ بهترین و مرغوب ترین  فرآورده های کنجدی در ایران

می توان گفت بهترین و مرغوب ترین  فرآورده های کنجدی ایران متعلق به استان یزد و شهر یزد است،ر فرآورده های کنجدی یزد، با حفظ روشهای سنتی و دستگاههای به روز بهترین و مرغوب ترین در ایران به شمار می آید. کنجد به کار رفته شده در  فرآورده های کنجدی ممتاز و درجه یک و از بهترین نوع دانه کنجدی داخلی و خارجی تهیه می شود، دقت و وسواس در کیفیت، بهداشت و حفظ اصالت در فرآوری  فرآورده های کنجدی همیشه مورد توجه حلوایی های مشهور یزدی است، کارگاههای که برخی قدمتی بیش از یک قرن دارند.


 

♠ استفاده از کنجد در طول تاریخ

 دانه کنجد یکی از اولین محصولات فرآوری شده برای روغن و همچنین به عنوان یکی از اولین مواد در ادویه جات و فلفل استفاده می‌گردد. در واقع، واژه مشترکی که برای روغن نباتی در بسیاری از زبان‌های درآویدی مانند: تامیل، مالایایی و کانندآ (معنای کلمه روغن کنجد در زبان تامیل = எள் + روغن یا چربی = நெய் --> எண்ணெய் شناخته می‌شد.
 در زبان هندی واژه روغن کنجد (تل तेल) و در زبان سانسکریت (تیلا तैल و تلوگو నువ్వులు) بعنوان دانه کنجد بیان شده است. ۶۰۰ سال قبل از میلاد، آشوریان از روغن کنجد به عنوان یک غذا، مرهم و دارو استفاده می‌کردند که باید آن را غنی کرده و البته ساختن این مواد بسیار گران بود. هندوها از آن به عنوان چراغ‌های نذری استفاده می‌کنند که به عنوان روغن مقدس در نظر گرفته می‌شود.
دانه کنجد، (سزاموم ایندکیوم - ال) (sesame indicum L ) که به نام های سزاموم(sesamum)، تیل(Til) سیم سیم(Sim Sim)، بنیسید(Beniseed)، و جین جلی (GinGelly) نیز نامیده می شود، شاید قدیمی ترین دانه روغنی بوده باشد که به وسیله انسانهای نخستین مورد استفاده قرا گرفته است، از سده پیش این فرآورده به دلیل دارا بودن میزان زیاد پروتئین و روغن خوراکی در بخش هایی از جهان به ویژه آسیا و آفریقا کشت می شده است، هم چنین این فراورده در شرایط آب و هوایی گوناگون از جمله بخشهای نیمه خشک، گرمسیری تا معتدل کشت می شود، بنابراین کنجد از گوناگونی شرایط کاشت، داشت و برداشت برخوردار می باشد.
برخی بر این باورند منشا گیاه کنجد در مرکز آفریقا و کشور اتیوپی بوده است و برخی دیگر بنا به مدارکی منشا پیدایش گیاه کنجد را در هند می دانند. کنجد به عنوان یک فرآورده در آمد زا برای کشاورزی چندین کشور شناخته می شود، گوناگونی بسیار کنجد و گستره زیست محیطی و دامنه انطباق پذیری بالای آن، یک مجموعه از ویژگی های ژنیتکی را در گونه به وجود می اورد، بنابراین برای کاشت و برداشت این فرآورده بهتر است مجموعه ویژگی ژنیتیکی این دانه تحت کنترل در آمده باشد. بزرگترین مانع گسترش کشت کنجد، کمبود زمین با شرایط مناس برای رشد گیاه و نبود ماشین آلات صنعتی برداشت آن است.


♠ بهترین و مرغوب ترین فرآورده های کنجدی در ایران

می توان گفت بهترین و مرغوب ترین  فرآورده های کنجدی ایران متعلق به استان یزد و شهر یزد است،ر فرآورده های کنجدی یزد، با حفظ روشهای سنتی و دستگاههای به روز بهترین و مرغوب ترین در ایران به شمار می آید. کنجد به کار رفته شده در  فرآورده های کنجدی ممتاز و درجه یک و از بهترین نوع دانه کنجدی داخلی و خارجی تهیه می شود، دقت و وسواس در کیفیت، بهداشت و حفظ اصالت در فرآوری  فرآورده های کنجدی همیشه مورد توجه حلوایی های مشهور یزدی است، کارگاههای که برخی قدمتی بیش از یک قرن دارند.

 

خواندن 3679 دفعه
دانشنامه آنلاین دانه کنجدی - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

دانه کنجد بسته بندی شده « حلوایی حاج حسین آب حیات »


 فرآورده های کنجدی :

 


 آدرس و تلفن استعلام قیمت و ثبت سفارش:


حلوایی "حاج حسین آب حیات" نزدیک به یک قرن در حوزه تولید و عرضه فراورده های کنجدی در استان یزد،دارای نام معتبر و شهرت جهانی همراه با محصولات متنوع کنجدی است. فرآورده های کنجدی که سالهاست به عنوان سوغات یزد،در سفره هموطنان ایرانی جا دارد . (تاریخجه حلوایی حاج حسین آب حیات )

با توجه به قدمت حلوایی حاج حسین آب حیات، محصولات با بهترین مواد اولیه و بالاترین ضریب اطمینان (دارای کد سلامت بهداشت) با بهره گیری ار روش سنتی و دستگاههای به روز تولید می گردد، محصولاتی که طبق روش های سنتی، آماده و عرضه می گردد.

وبگاه: www.abehayatyazd.com

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

  • شماره تلفن : 35256946-035
  • شماره تلفن : 35225650-035
    شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
  • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
  • وبسایت : www.abehayatyazd.com
  • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583