35225650--35256946--035

 

  • .::خانه ::.

دانشنامه: طریقه مصرف دانه کنجد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دانه کنجد به عنوان ملکه دانه روغنی یاد شده است، نزدیک به پنج هزار سال است که انسان به خواص معجزه آسای کنجد پی برده است و از آن بهره می برند، قدما برای این گیاه خاصیت و اثرات معجزه آسا بودند، ایرانیان به سان خرما و انجیر که خیرات می کردند، کنجد و شیرینهایی که با کنجد درست کرده اند خیرات می نمودند
خوردن این گیاه از قدیم در ایران معمول بوده است، اکنون هم کم و بیش از این دانه جادویی به عنوان یک میان وعده استفاده می شود،در آشپزی ایران و آشپزی ملل هم دانه کنجد به منظور چاشنی، طعم دهنده و تزیین کننده غذا و گاه به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی کاربرد دارد، در فراوری روغن کنجد، روغن ارده، حلوا ارده، ارده و دیگر محصولات هم به کاربرده می شود به گونه ای که در صنعت شاخه ای به عنوان صنعت تولید و فرآوری فراورده های کنجدی شکل گرفته است


 

 

درباره دانه کنجد، ملکه دانه های روغنی

نزدیک به پنج هزار سال است که انسان به خواص معجزه آسای کنجد پی برده است و از آن بهره می برند، قدما برای این گیاه خاصیت و اثرات معجزه آسا قایلند و آن را زیادکننده قدرت و عامل طول عمر می شناسند و روی این اصل آن را در تشریفات مذهبی زیاد می خورند و همانطور که ما ایرانیان خرما و انجیر خیرات می کنیم آنها کنجد و شیرینهایی که با کنجد درست کرده اند خیر می کنند و بدون تردید علت طول عمر در بین مرتاضین و بعضی از دهاتیهای هندی خوردن کنجد است.
خوردن این گیاه از قدیم در ایران معمول بوده است، اکنون هم کم و بیش از این دانه جادویی به عنوان یک میان وعده استفاده می شود، در آشپزی ایرانی و آشپزی ملل هم دانه کنجد به منظور چاشنی، طعم دهنده و تزیین کننده غذا و گاه به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی کاربرد دارد، در فراوری روغن کنجد، روغن ارده، حلوا ارده، ارده و دیگر محصولات هم به کاربرده می شود به گونه ای که در صنعت شاخه ای به عنوان صنعت تولید و فرآوری فراورده های کنجدی شکل گرفته است.
 

 

 فرآوردهای کنجدی حاج حسین آب حیات یزد 35225650--35256946--035دانه کنجد سفید دانه کنجد قرمز دانه کنجد سیاهدانه کنجد به عنوان ملکه دانه روغنی یاد شده است، دانه کنجد را می توان به روشهای مختلف مصرف نمود:
الف: مصرف دانه کنجد خام، برشته و یا فرآوری شده به صورت مستقیم
ب : مصرف کنجد  در آشپزی به عنوان  ترکیب مواد اولیه، چاشنی، طعم دهنده، تزیین
ج: مصرف کنجد در تولید و فرآوری روغن کنجد
د:مصرف کنجد در تولید و فرآوری روغن کنجد روغن ارده
ه : مصرف کنجد در تولید و فرآوری ارده
و: مصرف کنجد در تولید و فرآوری حلوا ارده
ز : مصرف کنجد در تولید و فرآوری روغن ارده  به صورت غیر مستقیم
ک: کنجد در تولید و فرآوری محصولات حلوایی  از جمله ارده، حلوا ارده، کره کنجد، سس کنجد و دهها محصول فرآوری شده


♠ دانه کنجد به عنوان میان وعده

دانه کنجد به عنوان میان  وعده کامل صبحانه ی چاشت و یا عصرانه قابل است که می توان به صورت کنجد سفید یا کنجد برشته شده قرمز مصرف نمود.
همچنین می توان برای تنوع بنا به ذائقه معجون کنجدی آماده نمود که به عنوان وعده غذایی یا میان وعده ، در صبحانه، چاشت، نیم چاشت، عصرانه میل می شود مانند معجون کنجدی عسلی، معجون میوه ای، معجون جادویی که با توجه به انرژی سرشار مواد و به سبب وجود مواد مغذي و سهولت مصرف و نيز قيمت مناسب، گرايش به مصرف آن بويژه در مناطق سردسير بعنوان يك منبع غذايي پرانرژي قابل توجه است.

♠ دانه کنجد  در آشپزی

 دانه های کنجد در آشپزی بین اللمل از جمله آشپزی کشور چین، هند و دیگر کشورهای شرق آسیا جایگاه ویژه ای دارد، در آشپزی ایران نیز کنجد به عنوان مواد اولیه در غذاهای مختلف استفاده می شود.
همچنین دانه های کنجد به عنوان چاشنی و طعم دهنده غذا به خصوص دسر و کیک ها جایگاه ویژه ای دارد.
دانه کنجد هم در بسیاری از غذاها به خصوص کیک ها به عنوان تزیین هم مورد استفاده قرار می گیرد که می توان هزاران غذا را نام برد که در آن از دانه کنجد به عنوان تزیین استفاده می شود.

 

♠ دانه کنجد  در  فرآوری روغن کنجد

روغن کنجد، فرآورده به دست آمده از استخراج روغن از دانه کنجد با پوست یا بدون پوست است، این روغن یکی از مهم ترین فرآورد های به دست آمده از کنجد به شمار می آید؛کیفیت بالای روغن به دست آمده از کنجد موجب شده است که از آن به عنوان ملکه دانه های روغن یاد شود.
یکی از فرآوردهای به دست آمده کنجد،روغن کنجد است که به روش های مختلف از جمله روش پرس سرد، پرس گرم و همچین روغن کنجد بابو یا همان روغن کنجد فرابکر یا بکر و همچنین روغن کنجد تصفیه شده بدون بو تقسیم بندی می شود که در حلوایی های سنتی یزد، سالهاست در کنار روغن ارده، روغن  کنجد بکر و تصفیه شده تولیدو عرضه می گردد.

 

♠ دانه کنجد  در  فرآوری  روغن ارده

روغن ارده یا روغن ارده کنجد، یکی از فرآورده و محصول کنجدی و سوغات یزد، محسوب می شود.روغن ارده در کنار فراورده های کنجدی مانند حلوا ارده، ارده محسوب می شود.
روغن ارده از ارده فرآوری شده استخراج می شود، ابتدا از کنجد بو داده آسیاب شده ارده تولید و سپس با فرآیند ترکیبی با آب روغن ارده از ارده جدا و بقیه به عنوان خمیر ارده مورد استفاده قرار می گیرد.
روغن ارده به گونه ای است که برای هر مصارف غذایی شامل  پخت و پز ، در سرخ کردن و تفت، شیرینی پزی و قنادی هم مورد استفاده قرار می گیرد

 

♠ دانه کنجد  در  فرآوری  ارده

ارده مایعی غلیظ است که از کنجد نرم پوست کنده بریان و نرم کوبیده تهیه شده است که روغن کنجد را از ان جدا نشده است. ارده به عنوان وعده کامل صبحانه یا میان وعده چاشت و یا عصرانه مصرف می شود که بدون افزودنی یا معمولا با شیره شکر مصرف می شود، علاوه بر آن با افزودنی شیره خرما، شیره رطب نیز مصرف می شود.

 

 

♠ دانه کنجد  در  فرآوری  حلو ارده

یکی از فرآوردهای به دست آمده کنجد، حلوا ارده  است که از مخلوط کردن ارده تولیدی از کنجد یا شیره پخته از ترکیبات شیرین کننده به همراه برخی از ترکیبات دیگر از جمله عصاره چوبک ، مواد طعم دهنده مانند هل و وانیل و برخی از مغزهای خوراکی به دست آمده می آید.

 

♠ دانه کنجد  در  فرآورده های کنجدی

حلوا ارده، ارده، روغن کنجد بکر، روغن کنجد تصفیه شده، روغن ارده و سس کنجد از فرآورده های مهم و نام دار کنجدی است با اینهمه دهها فرآورده کنجدی دیگر مانند کره کنجد، شیر کنجد، اسنک کنجد و دیگر محصولات از دانه کنجد به دست می آید که کم و بیش در ایران رونق دارد.

 

♠ دانه کنجد  در  ایران و جهان

گیاه در بخش‌های شمــالـی، مرکز، شرق و جــنوب شرقی ایران می‌روید اما به لحاظ کیفیت، ابتدا کنجد آمل، سپس کنجد پاکستان، کنجد افغانستان و در مراحل بعدی کنجد استان‌های فارس و مرکزی از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است؛ به همین دلیل قیمت بعضی انواع حلوا ارده‌ها که در ساختشان از کنجد بسیار مرغوب استفاده شده، گران‌تر است.

 

آلرژی و حساسیت به کنجد و فرآورده های کنجدی

مصرف دانه کنجد و فرآورده های کنجدی ممکن است تولید واکنش‌های آلرژیک، از جمله آنافیلاکسی کند. حدود ۱٪ از جمعیت به محصولات غذایی کنجد به دست آمده حساسیت دارند. از آنجا که از اثرات ملین دارد، روغن اردهنباید توسط افرادی که اسهال دارند استفاده شود.
از واکنش‌های آلرژی روغن ارده، ایجاد شوک "آنافیلاکسی" است که علایم آن، بیهوشی ناگهانی و حتی در بعضی موارد، مرگ می‌باشد. پس اگر آلرژی شدیدی دارید دیگر هیچوقت در عمرتان کنجد مصرف نکنید.

 

مصرف کنجد در طول تاریخ

 متجاوز از پنج هزار سال است كه انسان به خواص معجزه آساي كنجد پي برده است . پهلوانان قديم آنرا براي زياد كردن زور مي خوردند و امروز هم در بين قهرمانان تركيه قابل توجه است و داراي ارزش زيادي مي باشد .
هنديها بيش از ساير اقوام براي اين گياه خاصيت و اثرات معجزه آسا قائلند و آنرا زياد كننده قدرت و عامل طول عمر مي شناسند و روي اين اصل آنرا در تشريفات مذهبي زياد مي خورند و همانطور كه ما ايرانيان خرما و انجير خيرات مي كنيم آنها كنجد و شيرينهايي كه با كنجد درست كرده اند خير مي نمايند وبدون ترديد علت طول عمر در بين مرتاضين و بعضي از دهاتيهاي هندي خوردن كنجد است .
خوردن اين گياه از قديم درايران معمول بوده است ، نانوايان مغز آن را روي نان مي پاشيدند و آن كاري است كه الان هم بايستي معمول شود .
حلواسازان آنرا به كار مي بردند كه متاسفانه امروز ترك شده است . روغن كنجد دير فاسد مي شود و سابقا خوردن آن بسيار معمول بوده و هنوز هم معمول است .

خواندن 4454 دفعه
دانشنامه آنلاین دانه کنجدی - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

دانه کنجد بسته بندی شده « حلوایی حاج حسین آب حیات »


 فرآورده های کنجدی :

 


 آدرس و تلفن استعلام قیمت و ثبت سفارش:


حلوایی "حاج حسین آب حیات" نزدیک به یک قرن در حوزه تولید و عرضه فراورده های کنجدی در استان یزد،دارای نام معتبر و شهرت جهانی همراه با محصولات متنوع کنجدی است. فرآورده های کنجدی که سالهاست به عنوان سوغات یزد،در سفره هموطنان ایرانی جا دارد . (تاریخجه حلوایی حاج حسین آب حیات )

با توجه به قدمت حلوایی حاج حسین آب حیات، محصولات با بهترین مواد اولیه و بالاترین ضریب اطمینان (دارای کد سلامت بهداشت) با بهره گیری ار روش سنتی و دستگاههای به روز تولید می گردد، محصولاتی که طبق روش های سنتی، آماده و عرضه می گردد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

  • شماره تلفن : 35256946-035
  • شماره تلفن : 35225650-035
    شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
  • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
  • وبسایت : www.abehayatyazd.com
  • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583