35225650--35256946--035

 

  • .::خانه ::.

دانشنامه: اطلاعات تکمیلی در مورد روغن ارده (روغن کنجد)

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در تولید روغن های استحصالی از کنجد عوامل گوناگونی نقش دارند که از جمله آنها می توان به نوع ماده اولیه، پیش تیمارهای انجام شده و روش استخراج روغن از دانه اشاره کرد که بر همین اساس انواع متفاوتی از روغن کنجد و یا روغن ارده به دست می آید.

 

 

در تولید روغن های استحصالی از کنجد عوامل گوناگونی نقش دارند که از جمله آنها می توان به نوع ماده اولیه، پیش تیمارهای انجام شده و روش استخراج روغن از دانه اشاره کرد که بر همین اساس انواع متفاوتی از روغن کنجد به دست می آید که به طور کلی روغن کنجد به دست امده از کنجد را می توان به دو بخش روغن با استفاده غذایی و غیر غذایی بخش بندی کرد روغن با کیفیت بالا بیشتر استفاده غذایی دانرد که بسته به کیفیت و روش استخراج آن با نام های گوناگونی به بازار عرضه می گردد که برای نمونه میتوان موارد زیر اشاره نمود:

 روغن ارده ، فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد 35225650--35256946--035

روغن ارده ، فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد 35225650--35256946--035

 

 

♠ روغن کنجد طعم دار

روغن کنجد طعم دار seasoning sedame oil ، که از انواع ترکیبات طعم دهنده در فرمول این فرآورده استفاده شده و بیشتر به عنوان یک فرآورده آماده مصرف عرضه می گردد.

 

♠ روغن کنجد تیره

روغن کنجد تیره drak sesame oil ، روغن کنجد تیره که از دانه کنجد بو داده شده به دست می آید و دارای رنگ تیره تر و طعم قوی نسبت به روغن به دست امده از دانه های کنجد خام است و بیشتر به عنوان روغن سالاد و سس و در غذاهای گوناگون آماده مصرف است.

 

♠ روغن کنجد ملایم

روغن کنجد ملایم light sesame oil ،روغن کنجد ملایم که در اثر استخراج روغن از دانه کنجد خام به دست می آید وبیشتر برای پخت و پز استفاده می شود.

♠ روغن کنجد پرس سرد

روغن کنجد پرس سرد cold press sesame oil ، روغن کنجد پرس سرد که در اثر اعمال فشار در دماهای پایین از دانه کنجد به دست می آید و به گونه ای تمامی ویژگی های تغذیه ای آن حفظ می شود.

 

روغن کنجد ارگانیک organic sesame oil که از دانه کنجد ارگانیک به دست می آید. در این دانه ها از هیچ گونه ترکیب شمیایی و یا سموم دفع آفات نباتی در مراحل کاشت، داشت و برداشت آن ها استفاده نمی شود. هم چنین مراحل استخراج و تصفیه آن نیز به روش مکانیکی و بدون استفاده از مواد شمیایی صورت پذیرفته است و به طور معمول قیمت آن بالاتر از سایر روغن ها است.

 

برپایه تعاریف استاندارهای ملی ایران به شماره 8636 و 1752 و 13392 روغن کنجد را می توان برپایه روش استخراج و فرآیند تصفیه به انواع زیر تقسیم کرد :

 

♠ روغن کنجد خام

روغن کنجد خام crude sesame oil ،روغنی است که به وسیله پرس مکانیکی و استخراج با حلال مجاز یا هگزان نرمال و یا هر دو از دانه های کنجد خالص گونه سزاموم ایندکوم – ال به دست آمده است که پس از پالایش می تواند به استفاده خوراک انسان برسد.

روغن خام کنجد با قابلیت مصرف خوراکی

روغن خام کنجد با قابلیت مصرف خوراکی روغنی است که از دانه های کنجد به روش استخراج با پرس یا به وسله حلال یا هر دو دست آمده باشد و به همان صورت بدون طی فرآیند پالایش به مصرف خوراک انسان برسد.

روغن کنجد تا اندازه ای پالایش شده

روغن کنجد تا اندازه ای پالایش شده روغن کنجدی است که که مراحل پالایش شامل خنثی سازی با قلیا و رنگ بری با خاک رنگ بر و کرن فعال یا هر دو را طی کرده و هیچ گونه مواد شمیایی دیگر در آن مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

روغن کنجد پالایش شده

روغن کنجد پالایش شده روغن کنجدی است که به وسیله فشار مکانیکی ا استخراج به وسیله حلال، خنثی سازی به وسیله قلیا، رنگ بری با خاک رنگ بر و یا کربن فعال یا هر دو و بوبری با بخار بدون افزودن هر گونه ماده شمیایی به دست آمده باشد.

♠ روغن ارده

از جمله روشهای سنتی تولید کنجد در ایران که در بسیاری از کارگاههای تولید ارده و حلوا ارده رایج است استخراج روغن از کنجد آسیاب شده یا همان ارده است.

بدین صورت که ابتدا کنجد را آسیاب نموده و تبدیل به ارده می کنند. و سپس به آن آب جوش اضافه کرده و به شدت به هم می زنند تا آب و ارده به طور کامل با یکدیگر مخلوط گردند. سپس مخلوط را به مدت 24 ساعت ساکن نگه داشته تا روغن به دلیل وزن مخصوص کمتر آن به سطح مخلط آمده و جدا گردد. این عمل ممکن است چندین بار صورت پذیرد تا روغن بیشتری به دست آید. کیک به دست آمده از روغن ارده را نیز خشک کرده به عنوان آرد کنجد بدون چربی به فروش می رسد.

خواندن 4535 دفعه
گروه دانشنامه آنلاین - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

حلوایی "حاج حسین آب حیات"  نزدیک به یک قرن در حوزه تولید و عرضه فراورده های کنجدی در استان یزد،دارای نام  معتبر و شهرت جهانی همراه با محصولات متنوع کنجدی است. فرآورده های کنجدی که سالهاست به عنوان سوغات یزد،در سفره هموطنان ایرانی جا دارد . (تاریخجه حلوایی حاج حسین آب حیات )


فرآورده های کنجدی  « حلوایی حاج حسین آب حیات »


آدرس و تلفن دفتر مرکزی یزد


با توجه به قدمت حلوایی حاج حسین آب حیات، محصولات  با بهترین مواد اولیه و بالاترین ضریب اطمینان (دارای کد سلامت بهداشت) با بهره گیری ار روش سنتی و دستگاههای به روز تولید می گردد، محصولاتی که طبق روش های سنتی، آماده و عرضه می گردد.


 

 

آخرین‌ها از گروه دانشنامه آنلاین - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

  • شماره تلفن : 35256946-035
  • شماره تلفن : 35225650-035
    شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
  • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
  • وبسایت : www.abehayatyazd.com
  • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583