35225650--35256946--035

 

 • .::خانه ::.

دانشنامه: تاریخچه روغن کنجد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استفاده از مواد غذايي که در ترکيب آنها دانه کنجد و يا روغن کنجد به نحوي به کار رفته باشد، به زمان‌هاي بسيار گذشته مربوط مي‌شود. اشاره به استفاده از دانه کنجد به عنوان مائده آسماني که بر قوم بني‌اسراييل نازل شده، در قرآن محکم‌ترين سند ادوار گذشته است.
علاوه بر مصرف کنجد در قرنها پیش،قدمت استفاده از فراورد های کنجدی همطراز با کنجد محسوب می شود که بنا به اسناد تاریخی اولین فرآورده دانه روغنی کنجد، روغن کنجد می توان اشاره کرد.
روغن کنجد و روغن ارده در یزد هم سالهاست تولید و فرآوری می شود و روغن کنجد و روغن ارده یزد بهترین، مرغوبترین و محبوترین روغن کنجد و روغن ارده می توان یاد کرد که در حال حاضر به عنوان سوغات استان یزد همسفر مسافران و یزدی هاست.

 

 

استفاده از مواد غذايي که در ترکيب آنها دانه کنجد و يا روغن کنجد به نحوي به کار رفته باشد، به زمان‌هاي بسيار گذشته مربوط مي‌شود. اشاره به استفاده از دانه کنجد به عنوان مائده آسماني که بر قوم بني‌اسراييل نازل شده، در قرآن محکم‌ترين سند ادوار گذشته است.
علاوه بر مصرف کنجد در قرنها پیش،قدمت استفاده از فراورد های کنجدی همطراز با کنجد محسوب می شود که بنا به اسناد تاریخی اولین فرآورده دانه روغنی کنجد، روغن کنجد می توان اشاره کرد.

روغن کنجد و روغن ارده در یزد هم سالهاست تولید و فرآوری می شود و روغن کنجد و روغن ارده یزد بهترین، مرغوبترین و محبوترین روغن کنجد و روغن ارده می توان یاد کرد که در حال حاضر به عنوان سوغات استان یزد همسفر مسافران و یزدی هاست.

از بهترین روغن کنجد و روغن ارده در کشور می توان به روغن کنجد و روغن ارده یزد اشاره نمود که محصولاتی با کیفیت بالا تولید می کنند.

 


روغن کنجد بکر(با بو) روغن کنجد تصفیه شده بدون بو، حاج حسین حیات یزد 35225650--35256946--035

♠ تاریخچه روغن کنجد

استفاده از مواد غذایی که در ترکیب آنها دانه کنجد و یا روغن کنجد به نحوی به کار رفته باشد، به زمان‌های بسیار گذشته مربوط می‌شود. اشاره به استفاده از دانه کنجد به عنوان مائده آسمانی که بر قوم بنی‌اسراییل نازل شده، در قرآن محکم‌ترین سند ادوار گذشته است.
هنگامی که خشایارشاه به فلسطین و مصر لشکرکشی کرد، لشگریان فاتح ایران از کنجد و سایر دانه‌های روغنی تغذیه می‌کردند زیرا بعد مسافت، سختی حمل و نقل آشپزخانه و بالاخره کیفیت تغذیه سربازان همواره مورد نظر بود.
دانه‌های کنجد سفید بدون پوست خارجی کنجد در طول دوره تمدن صنعت کشت، بعنوان اصلی‌ترین روغن گیاهی شناخته شده است. این امر قطعاً به بین‌النهرین حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد و در زبان اکدی و سومری بنام ایلو (در تامیل واژه کنجد به نام ایلو هم شناخته شده است)
دانه کنجد یکی از اولین محصولات فرآوری شده برای روغن و همچنین به عنوان یکی از اولین مواد در ادویه جات و فلفل استفاده می‌گردد. در واقع، واژه مشترکی که برای روغن نباتی در بسیاری از زبان‌های درآویدی مانند: تامیل، مالایایی و کانندآ (معنای کلمه روغن کنجد در زبان تامیل = எள் + روغن یا چربی = நெய் --> எண்ணெய் شناخته می‌شد. در زبان هندی واژه روغن کنجد (تل तेल) و در زبان سانسکریت (تیلا तैल و تلوگو నువ్వులు) بعنوان دانه کنجد بیان شده است. ۶۰۰ سال قبل از میلاد، آشوریان از روغن کنجد به عنوان یک غذا، مرهم و دارو استفاده می‌کردند که باید آن را غنی کرده و البته ساختن این مواد بسیار گران بود. هندوها از آن به عنوان چراغ‌های نذری استفاده می‌کنند که به عنوان روغن مقدس در نظر گرفته می‌شود. 

♠ تاریخچه اختراع روغن کشی به روش پرس سرد در ایران

آقای مهندس امیر محمود مقدسی متولد سال ۱۳۳۶ در شهر تهران در مهندسی ماشین آلات از دانشگاه تهران تحصیل خود را بپایان رسانده و متعاقب آن اقدام به طراحی و ساخت دستگاه جدید روغن گیری به روش سرد نمود که نهایاتا” در سال ۱۳۷۵ موفق به کسب گواهی ثبت اختراع روش Cold- Pressing از سازمان ثبت اختراعات گردید .

 

♠ اولین تولید کننده روغن کنجد بکر در یزد

گرچه روغن ارده در ایران و یزد دارای قدمت چندصد ساله است اما روغن کنجد بکر بابو و همچنین روغن کنجد تصفیه شده به روش کلدپرس قدمت چندانی نسبت به حلوا ارده و ارده یزدی ندارد.

حلوایی حاج حسین آب حیات یزد اولین تولید کننده روغن کنجد بکر به روش سرد در یزد است که تجهیزات و ماشین آلات به روز راه اندازی و روغن کنجد بکر ارایه نمود.

باتوجه به شهرت و قدمت حلواسازان یزد، روغن کنجد بکر و فرابکر، در دیگر حلوایی های استان یزد هم رونق گرفت به گونه که روغن کنجد در کنار روغن ارده و دیگر فرآورده های کنجدی از سوغات یزد محسوب می شودتاریخچه دانه کنجد

دانه کنجد به نام سزاموم ایندیکوم – ال sesamum indicum L ، یا سزاموم sesamum ، تیل til سیم سیم sim sim و بنیسید beniseed و جین جلی نامیده می شود.
در مورد تاریخچه کنجد، نظریات زیادی مطرح شده است، برخی معتقدند کشت کنجد به دوران ماقبل تاریخ بر می گردد. به نظر می رسد که کنجد از ابتدا در هندوستان کشت می شده و در افسانه ها کنجد سمبل جاودانگی است.

منشأ دانه روغنی کنجد توسط "واویلوف " vavilov دانشمند روسی درهند ذکر گردیده است ولی تناوع وسیعتر وحشی این نبات درقاره افریقا وجود دارد که احتمالأ این قاره منشأ کنجد می باشد.
نبات کنجد احتمالأ قدیمی ترین نبات روغنی جهان میباشد طبق گفته های مفسرین کنجد در 2130 سال قبل از میلاد دراین مناطق مورد کشت قرار گرفته است.
دانه‌های کنجد سفید بدون پوست خارجی کنجد در طول دوره تمدن صنعت کشت، بعنوان اصلی‌ترین روغن گیاهی شناخته شده است.

این امر قطعاً به بین‌النهرین حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد و در زبان اکدی و سومری بنام ایلو (در تامیل واژه کنجد به نام ایلو هم شناخته شده است).

دانه کنجد یکی از اولین محصولات فرآوری شده برای روغن و همچنین به عنوان یکی از اولین مواد در ادویه جات و فلفل استفاده می‌گردد. در واقع، واژه مشترکی که برای روغن نباتی در بسیاری از زبان‌های درآویدی مانند: تامیل، مالایایی و کانندآ (معنای کلمه روغن کنجد در زبان تامیل = எள் + روغن یا چربی = நெய் --> எண்ணெய் شناخته می‌شد.

در زبان هندی واژه روغن کنجد (تل तेल) و در زبان سانسکریت (تیلا तैल و تلوگو నువ్వులు) بعنوان دانه کنجد بیان شده است. ۶۰۰ سال قبل از میلاد، آشوریان از روغن کنجد به عنوان یک غذا، مرهم و دارو استفاده می‌کردند که باید آن را غنی کرده و البته ساختن این مواد بسیار گران بود. هندوها از آن به عنوان چراغ‌های نذری استفاده می‌کنند که به عنوان روغن مقدس در نظر گرفته می‌شود.

گفته می شود کنجد از طریق هندوستان به خاورمیانه، آفریفا و آسیا معرفی شد. کنجد یکی از اولین محصولاتی بود که به خاطر روغن آن عمل آوری میشد.

بر روی یکی از آرامگاه های مصری باستانی یک تصویر از یک نانوا کشیده شده است که روی نانها کنجد می ریزد.متجاوز از پنج هزار سال است که انسان به خواص معجزه آسای کنجد پی برده است.پهلوانان قدیم آنرا برای زیاد کردن زور می خوردند و امروز هم در بین قهرمانان ترکیه قابل توجه است و دارای ارزش زیادی می باشد
برخی بر این باورند که منشا گیاه کنجد مرکز افریقا و کشور اتیوپی است اما برخی بنا به مدارکی معتقدند وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. در ایران نیز مقداری کنجد تولید می‌شود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا می‌رسد.

درحال حاضر هند و چین، به عنوان بزرگترین تولید کننده کنجد در جهان است ، کنجد چین، کنجد میانمار، کنجد سودان، کنجد نیجریه و کنجد مکزیک و به طور کمتری کنجد اتیوپی، کنجد ارگوئه، کنجد ونزئولا و کنجد ترکیه و کنجد افغانستان در بازار کنجد جهان حضور دارند.

براساس آمار فائو؛ کنجد در کشورهای برمه،هندوستان، چین ، اتیوپی، سودان، نیجریه، بوکینافاسو، سومالی، آفریقای مرکزی، پاراگو؛ افغانستان میزان تولید و صادرات بالایی دارند.

در ایران کنجد، ئذ خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، یزد، منطقه جیرفت کرمان، کشت و برداشت می شود.

گرچه پژوهش دقیق صورت نگرفته اما می توان گفت، در کنار کاشت کنجد، تولید فرآورده های کنجدی عمری به قدمت تاریخ 5000 ساله کنجد دارد، فرآورده های کنجد در ایران از جمله یزد، اردکان، شوشتر، درفول و دیگر شهرهای جنوبی، کرمان دارای قدمت زیاد برخوردار است.

در یزد واحدهای تولیدی وجود دارند که قدمت نام و نشان آنها به یک قرن هم می رسد، به گونه ای که در کنار سوغات یزد مانند پارچه ترمه، شیرینی سنتی نظیر قطاب، باقلوا، پشمک، کیک یزدی، سوهان خانی، لوز نارگیل، لوز پسته، لوز بادم و همچنین سرامیک و سفال و دیگر سوغات مشهور یزد، فرآورده کنجدی از قبیل حلوا ارده، ارده، روغن کنجد بکر از سوغات یزد به شما آید

 

 

خواندن 4132 دفعه
گروه تحقیق و پژوهش - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

ارتباط با حلوایی و فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com
 • سامانه ارسال پست الکترونیکی (اینجا کلیک کنید)

 

لیست محصولات حلوایی حاج حسین آب حیات یزد |:| فروشگاه محصولات |:| ارتباط با دفتر مرکزی |:| ارتباط با واحد های مجموعه |:|آشنایی با تاریخچه مجموعه


 

آخرین‌ها از گروه تحقیق و پژوهش - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
 • وبسایت : www.abehayatyazd.com
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583