35225650--35256946--035

 

  • .::خانه ::.

دانشنامه: مصرف روغن کنجد در ایران و کشورهای دنیا

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

روغن کنجد سوغات یزد و دارای قدمت در ایران زمین است است، روغن کنجد اما در سطح جهان به ویژه کشورهای آسیایی از جمله هند دارای قدمت چند هزار ساله است و همچنان طرفداران بیشماری در سطح جهان دارد.
تولید روغن ارده در استان یزد ، قدمت چندین صدساله دارد. بهترین، محبوبترین و مرغوب ترین روغن در ایران، روغن ارده  تولیدی استان یزد به ویژه شهر روغن ارده یزد و روغن ارده اردکان می توان نام برد اما فرآوری روغن کنجد به خصوص روغن کنجد تصفیه شده در یزد دارای مانند ارده و حلوا ارده یزد قدمت چندانی نیست. حلوایی حاج حسین آب حیات یزد، اولین تولید کننده روغن کنجد به روش کلدپرس در استان و شهر یزد است.

 

♠ روغن کنجد و روغن ارده سوغات یزد

از بهترین انواع  روغن کنجد و روغن ارده در کشور می توان به  روغن کنجد یزد، روغن ارده یزد، روغن کنجد اردکان و روغن ارده اردکان اشاره نمود که محصولاتی با کیفیت بالا تولید می کنند، روغن کنجد بکر، روغن کنجد تصفیه شده و همچنین روغن ارده قیمت خرید مناسبی برخوردار است که بازار فروش خوبی نیز برخوردار است.

در میان تولیدکنندگان حلوا ارده و عرضه کننده گان فرآورده های کنجدی و سوغات یزد، می توان حلوایی حاج حسین آب حیات اشاره نمود که روغن ارده و روغن کنجد با تجهیزات مدرن و به روز و با بهترین مواد اولیه عرضه می کندو و با محصولات با کیفیت زمینه فرآوری و تولید روغن ارده و روغن کنجد بکر و روغن کنجد تصفیه شده یکی از پیشتازان در این عرصه به شمار می رود.

تولید روغن ارده در استان یزد ، قدمت چندین صدساله دارد. بهترین، محبوبترین و مرغوب ترین روغن در ایران، روغن ارده  تولیدی استان یزد به ویژه شهر روغن ارده یزد و روغن ارده اردکان می توان نام برد اما فرآوری روغن کنجد به خصوص روغن کنجد تصفیه شده در یزد دارای مانند ارده و حلوا ارده یزد قدمت چندانی نیست. حلوایی حاج حسین آب حیات یزد، اولین تولید کننده روغن کنجد به روش کلدپرس در استان و شهر یزد است.

روغن کنجد به عنوان یک محصول  صادراتی ایران شناخته می شود که هر ساله بر حجم صادرات این محصول به کشور های همسایه ، کشورهای خلیج فارس،کشورهای قاره آسیا، آفریقا اروپا و آمریکا افزوده می شود.


روغن کنجد بکر(با بو) روغن کنجد تصفیه شده بدون بو، حاج حسین حیات یزد 35225650--35256946--035

 

 

 

♠ روغن کنجد در سراسر ایران

کشور ایران یکی از عمده ترین مناطق تولید کننده انواع فراورده های کنجدی به ویژه  روغن کنجد و روغن ارده در جهان می باشد. در ایران تولید کنندگان زیادی در امر محصولات کنجدی فعالیت دارند که برخی از این فراورده ها از جمله روغن کنجد و روغن ارده جهت صادرات نیز تولید می شود.


روغن کنجد و روغن ارده یکی از محبوب ترین فراورده های کنجدی ایرانی در جهان می باشد که به صورت عمده با مناسب ترین قیمت عرضه می گردد.در ایران برای تبدیل کارگاه‌های سنتی به کارخانه‌های صنعتی پیگیری‌ها و مطالعات زیادی صورت گرفت.


روغن کنجد در دیگر کشورهای جهان

دانه کنجد یک منبع عالی از پروتئین و چربی به شمار می آید بنابراین روغن آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و به عنوان روغن پخت و پز در کشورهایی از جمله چین،ژاپن، کره و جنوب شرقی آسیا و دربرخی کشورهای خاورمیانه استفاده می شود.


روغن کنجد ، روغن گیاهی و خوراکی از دانه کنجد است که علاوه بر پخت و پز در جنوب هند عنوان یک مواد اولیه لوازم بهداشتی و عطر از آن استفاده می شود

روغن کنجد داارای رنگ زرد ملایم ، طعم مناسب و بدون بو است که از نظر کیفیت مانند روغن زیتون است و در کشورهای آسیای جنوب شرقی بیشتر از آن به عنوان طعم دار کردن غذاها استفاده می نمایند.
روغن کنجد یک غذای متداول در برمه  به شمار می آید و از آن در سرخ کردن و کباب کردن گوشت ماهی و مرغ استفاده می شود.

دانه کنجد یک منبع عالی از پروتئین و چربی به شمار می آید بنابراین روغن آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و به عنوان روغن پخت و پز در کشورهایی از جمله چین و ژاپن استفاده می شود.

روغن کنجد دارای رنگ زرد ملایم ، طعم مناسب و بدون بو است که از نظر کیفیت مانند روغن زیتون است و در کشورهای آسیای جنوب شرقی بیشتر از آن به عنوان طعم دار کردن غذاها استفاده می نمایند.
روغن کنجد نیاز چندانی به زمستانه کردن ندارد و به همین دلیل یک روغن خوب برای سالاد به شمار می آید. این روغن از جمله معدود روغن های گیاهی است که می تواند به طور مستقیم و بدون نیاز به فرآیند تصفیه به عنوان روغن پخت و پز استفاده شود.

غذاهای شرق آسیا اغلب برای چاشنی از روغن کنجد بو داده استفاده می‌شود. چینی‌ها از روغن کنجد در تهیه وعده‌های غذایی برای زنان در زندان پس از زایمان استفاده می‌کردند روغن کنجد محبوب‌ترین روغن در آسیا، به ویژه در کره، چین، و کشورهای جنوب هند از کارناتاکا، آندرا پرادش، و تامیل نادو، جایی که استفاده گسترده آن شبیه به روغن زیتون در مدیترانه است

تفاوت‌های بسیاری در رنگ روغن کنجد وجود دارد: روغن کنجد سرد فشرده رنگ زرد کم رنگ است، در حالی که روغن کنجد در هند طلایی رنگ و روغن کنجد شرق آسیا معمولاً به رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشد. این رنگ و عطر و طعم از بو دادن تست دانه‌های کنجد گرفته شده است. روغن کنجد با فشار سرد دارای عطر و طعم مختلف نسبت به تست نفت است به علت این که به طور مستقیم از خام، به جای تست، دانه تولید می‌شود. روغن‌های کنجد که در هر یک از فرم‌های بالا توضیح داده شد: روغن کنجد سرد فشرده موجود در مغازه‌های سلامت غرب است. روغن کنجد تفته نشده (اما نه لزوماً، سرد فشرده) است که معمولاً برای پخت‌وپز در شرق میانه استفاده می‌شود و اغلب می‌توانید در بازار حلال یافت شود. در کشورهای شرق آسیا، انواع پرس گرم روغن کنجد ترجیح داده می‌شوند♠ مصرف سنتی روغن کنجد در هند

در جنوب هند، روغن کنجد تقریباً بعنوان ترشی جات و چاشنی استفاده می‌شود. به همین دلیل اغلب با پودر ویژه ادویه‌ای که با آیدیل، دوسا و همچنین برنج مخلوط شده با پودر ادویه (پاروپاپودی) مخلوط می‌کند. تامیل، نادو و آندرا پرادش با غذاهایی که گرم و تند هستند، آن را به عنوان ماده خنثی کردن حرارت استفاده می‌شود. به همین دلیل برای سرخ کردن به عنوان روغن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و روغن به خودی خود سنگین می‌شود. در نظر گرفته می‌شود که روغن کنجد مخصوص ماساژ دهنده بدن به عنوان عاری کردن بدن از گرما استفاده می‌شود و به دلیل ماهیت چسبناکی که دارد برای ماساژ خوب است. روغن کنجد در تولید داروهای آیورودا کاربرد دارد. همچنین در بسیاری از برنامه‌های کاربردی و لوازم آرایشی، از جمله به عنوان یک ماده غنی شده از روغن استفاده می‌شود. در آیین هندو، از کنجد بعنوان روغن، در دیپا از بعنوان نفت چراغ که برای خدایان در مقابل زیارتگاه نگه داشته می‌شود. روغن کنجد برای انجام مشاعره در معابد هندوها نیز استفاده می‌شود. همچنین، به خصوص در جنوب هند، روغن کنجد به خدایان سنگ در زیارتگاه معابد کاربرد دارد.

بهترین و مرغوب ترین روغن ارده و روغن کنجد  ایران

می توان گفت بهترین و مرغوب ترین روغن کنجد ایران متعلق به استان یزد و شهر یزد است، روغن کنجدیزد، با حفظ روشهای سنتی و دستگاههای به روز بهترین و مرغوب ترین حلوا ارده ایران به شمار می آید. کنجد به کار رفته شده در روغن کنجد، ممتاز و درجه یک و از بهترین نوع کنجد تهیه می شود، دقت و وسواس در کیفیت، بهداشت و حفظ اصالت در فرآوری روغن کنجد همیشه مورد توجه حلوایی های مشهور یزدی است، کارگاههای که برخی قدمتی بیش از یک قرن دارند.


 

خواندن 5087 دفعه
گروه دانشنامه آنلاین - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

حلوایی "حاج حسین آب حیات"  نزدیک به یک قرن در حوزه تولید و عرضه فراورده های کنجدی در استان یزد،دارای نام  معتبر و شهرت جهانی همراه با محصولات متنوع کنجدی است. فرآورده های کنجدی که سالهاست به عنوان سوغات یزد،در سفره هموطنان ایرانی جا دارد . (تاریخجه حلوایی حاج حسین آب حیات )


فرآورده های کنجدی  « حلوایی حاج حسین آب حیات »


آدرس و تلفن دفتر مرکزی یزد


با توجه به قدمت حلوایی حاج حسین آب حیات، محصولات  با بهترین مواد اولیه و بالاترین ضریب اطمینان (دارای کد سلامت بهداشت) با بهره گیری ار روش سنتی و دستگاههای به روز تولید می گردد، محصولاتی که طبق روش های سنتی، آماده و عرضه می گردد.


 

 

آخرین‌ها از گروه دانشنامه آنلاین - فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

  • شماره تلفن : 35256946-035
  • شماره تلفن : 35225650-035
    شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
  • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
  • وبسایت : www.abehayatyazd.com
  • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583