35225650--35256946--035

 

دانه کنجدی سفید بسته بندی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دانه کنجد سفید ، سوغات معروف و خوراکی سنتی یزد است که تولید آن در استان یزد ، قدمت چندین صدساله دارد. دانه کنجد سفید به صورت مستقیم یا همراه با چاشنی و شیرین کننده قابل مصرف است، همچنین می توان به عنوان افزودنی در غذا، شیرینی جات و حتی نان بهره برد، استفاده به عنوان تزینی غذاها هم کاربرد دارد، در شکل صنعتی هم در ساخت فرآورده های کنجدی از جمله ارده، حلوا ارده، روغن کنجد، روغن ارده و معجون کنجدی عسلی، کرم کنجد، شیر کنجد و دهه های فرآورده دیگر کاربرد دارد.

محصول , دانه کنجد سفید بسته بندی شده ممتاز و درجه یک , دانه کنجد سفید بسته بندی شده ممتاز فرآوری شده در مجتمع فراورده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد، تولیدی از مواد اولیه مرغوب به روش سنتی و با بهره گیری از تکنولوژی جدید تولید و در بسته بندی های متنوع عرضه می گردد. 35225650--35256946--035

 

 

دانه کنجد ( پوست کنده شده)

توصیه می شود دانه کنجد سفید را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.
در صورت انتقال دانه کنجد سفید به ظروف جدید، از تمیزی و خشکی ظرف جدید مطمئن شوید.
انتقال هرگونه رطوبت، شامل رطوبت غیر مستقیم مانند رطوبت مکان نمناک یا رطوبت مستقیم مانند ظرف  خیس باعث خرابی دانه کنجد سفید می شود.
بهتر است  دانه کنجد سفید خارج از یخچال دور از نور و گرما شدید نگهداری نمایید.
دانه کنجد سفید را در محل خنک، خشک و دور از تابش خورشید نگهداری نمایید.

درباره دانه کنجد بسته بندی شده:
دانه کنجد، (سزاموم ایندکیوم - ال) (sesame indicum L )  که به نام های سزاموم(sesamum)، تیل(Til) سیم سیم(Sim Sim)، بنیسید(Beniseed)، و جین جلی (GinGelly)  نیز نامیده می شود، شاید قدیمی ترین دانه روغنی بوده باشد که به وسیله انسانهای نخستین مورد استفاده قرا گرفته است، از سده پیش این فرآورده به دلیل دارا بودن میزان زیاد پروتئین و روغن خوراکی در بخش هایی از جهان به ویژه آسیا و آفریقا کشت می شده است، هم چنین این فراورده در شرایط آب و هوایی گوناگون  از جمله بخشهای نیمه خشک، گرمسیری تا معتدل کشت می شود، بنابراین کنجد از گوناگونی شرایط کاشت، داشت و برداشت برخوردار می باشد.
برخی بر این باورند منشا گیاه کنجد در مرکز آفریقا و کشور اتیوپی بوده است و برخی دیگر بنا به مدارکی منشا پیدایش گیاه کنجد را در هند می دانند. کنجد به عنوان یک فرآورده در آمد زا برای کشاورزی چندین کشور شناخته می شود، گوناگونی بسیار کنجد و گستره زیست محیطی و دامنه انطباق پذیری بالای آن، یک مجموعه از ویژگی های ژنیتکی را در گونه به وجود می اورد، بنابراین برای کاشت و برداشت این فرآورده بهتر است مجموعه ویژگی ژنیتیکی این دانه تحت کنترل در آمده باشد. بزرگترین مانع گسترش کشت کنجد، کمبود زمین با شرایط مناس برای رشد گیاه و نبود ماشین آلات صنعتی برداشت آن است.

درباره دانه کنجد سفید (بسته بندی شده) ,

از کنجد در تهیه محصولات غذایی مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- انواع نان ها و شیرینی جات مثل کلوچه ها، نان شیرینی های حلقوی و ...
2- در تهیه اسنک ها و کراکرها
3- در تهیه انواع سالادها و یا تزئین آن ها
4- برای تزئین محصولات سرخ شده مثل مرغ سوخاری
5- در تهیه انواع پیتزا و یا تزئین آن
6- در کشورهای عربی و ایران از کنجد آسیاب شده ( ارده ) در تهیه محصولاتی مثل ارده شیره، حلوا و نظایر آن استفاده می شود.
 

نحوه مصرف, دانه کنجد سفید (بسته بندی شده)

د انه كنجد پوست گيري شده ، برشته و آسياب شده به دست مي آيد. دانه هاي كنجد بوجاري شده يك مرحله خيساندن را به مدت چندین ساعت يا يك شب طي مي كنند . پس از خارج كردن آب دانه هاي خيس خورده وارد دستگاه پوست گيري مي شود كه عمل آن سايشي - ضربه اي است و پوست دانه ها كه در اثر خيس خوردن، قابل انعطاف شده را از مغز دانه جدا مي كنند .
مرحله بعد جداسازي پوست دانه است. براي اين كار از آب نمك اشباع استفاده مي شود . بر اساس چگالي نسبي، پوسته ها در آب نمك ته نشين مي شود و دانه ها در سطح قرار مي گيرند .
دانه هاي كنجد با سبدهايي از سطح آب نمك جدا مي شود . در اين مرحله لازم است دانه ها شوري زدايي شوند بنابراين دانه ها چندين دفعه با آب شيرين شسته مي شوند . در مرحله بعد با استفاده از دستگاه سانتريفوژ آب اضافي از دانه جدا مي شود.

تولید صنعتی , کنجد سفید

کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است. کنجد از نظر ویتامین های A و B و D و کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، روی، مس، منگنز و فیبر منبع خوبی به شمار می آید.
هر یکصد گرم کنجد حاوی 600 کالری انرژی، 5/5 گرم آب، 20 گرم پروتئین، 4/51 گرم روغن،1200 میلی گرم کلسیم، 10 میلی گرم آهن، 15 واحد ویتامین A، حدود 1 میلی گرم ویتامین B1 و 25/0میلی گرم ویتامین B2 می باشد.
تنها یک چهارم لیوان از آن، قابلیت تامین4/70 درصد مس، 6/31 درصد منیزیم و 1/35 درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه را دارد.

ارزش غذایی, دانه کنجد سفید

  دانه کنجدی سفید یکی از محصولات حلوایی و فرآورده های کنجدی با قدمت چندین ساله و سوغاتی ارزنده در استان یزد به خصوص یزد و اردکان محسوب می شود، با توجه به قدمت بیش از یکصد و اندی سال مجموعه حلوایی حاج حسین آب حیات یزد، دانه کنجدی سفید فرآوری شده در این مجتمع، جایگاه ویژه ای در بین مردمان یزد داراست، دانه کنجدی سفید فرآوری شده  ممتاز است که از بهترین مواد اولیه(کنجد خام)، با روشهای سنتی و ماشین آلات به روز تولید می شود به گونه ای که ضمن حفظ اصالت تولید، کیفیت محصول و همجنین بهداشت فرآیند تولید تضمین شده است.

مزیت محصولات حلوایی و فرآورده های حاج حسین آب حیات, دانه کنجد سفید بسته بندی

آنچه درباره دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) باید بدانیم

1- در هنگام خرید به عنوان و نشان فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات (حلوایی حاج حسین آب حیات) دقت کنید.
2- یه تاریخ تولید و انقضا محصول خریداری شده دقت نمایید، توصیه می شود پس از تاریخ انقضا محصول را مصرف نکنید.
3- تاریخ انقضا محصولات کنجدی حدود 24 ماه پس از بسته بندی عنوان شده است.
4- توصیه می شود دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) را در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.
5- در صورت انتقال دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) به ظروف جدید، از تمیزی و خشکی ظرف جدید مطمئن شوید.
6- انتقال هرگونه رطوبت، شامل رطوبت غیر مستقیم مانند رطوبت مکان نمناک یا رطوبت مستقیم مانند ظرف یا قاشق خیس باعث خرابی دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) می شود.
7- بهتر است دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) خارج از یخچال دور از نور و گرما شدید نگهداری نمایید.
8-دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) را در محل خنک، خشک و دور از تابش خورشید نگهداری نمایید.
افزودنی مانند شیره شکر و یا املاح  باعث فساد کل دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) می شود.
9 - برروی دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) فاسد شده کپک زده می شود، همچنین ممکن است که طعم و بوی نامناسب داشته باشد که نشانه فاسد شدن دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) را دارد، دانه کنجدی سفید (بسته بندی شده) فاسد شده قابل مصرف نیست.

 

خواص طبی دانه کنجد

شرح خواص طبی
* کنجد سرشار از پروتئین می باشد که به صورت خام نیز قابل هضم است و مصرف آن می تواند تا حد قابل ملاحظه ای نیاز بدن به پروتئین را تامین نماید.
کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است. کنجد از نظر ویتامین های A و B و D و کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، روی، مس، منگنز و فیبر منبع خوبی به شمار می آید.
هر یکصد گرم کنجد حاوی 600 کالری انرژی، 5/5 گرم آب، 20 گرم پروتئین، 4/51 گرم روغن،1200 میلی گرم کلسیم، 10 میلی گرم آهن، 15 واحد ویتامین A، حدود 1 میلی گرم ویتامین B1 و 25/0میلی گرم ویتامین B2 می باشد.
تنها یک چهارم لیوان از آن، قابلیت تامین4/70 درصد مس، 6/31 درصد منیزیم و 1/35 درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه را دارد.
کنجد حاوی 55-50 درصد روغن است که 70 درصد آن را اسیدهای چرب غیر اشباع نشده مانند اسید لینولئیک، اسید اولئیک تشکیل می دهد که می تواند نیاز انسان را به این اسیدهای چرب ضروری تا حد زیادی مرتفع کند. تحقیقات نشان داده است که روغن کنجد خاصیت کاهش دهنده فشارخون و کلسترول نامطلوب (LDL )  را دارد و در نتیجه باعث کاهش بیماری های قلبی و عروقی می گردد.
کنجد منبع خوبی از مواد مغذی نظیر کلسیم و آهن است مصرف کنجد در دوران نوجوانی باعث استحکام استخوان ها می شود و خطر پوکی استخوان را در سنین بالا کاهش می دهد. مصرف یک قاشق غذاخوری کنجد 14 درصد نیاز روزانه کلسیم را برآورده می سازد همچنین آهن در ساخت هموگلوبین ( مولکول حمل کننده اکسیژن در خون ) مؤثر است و کمبود آهن موجب خستگی، سستی و ضعف عمومی و حتی کم خونی می شود.
* کنجد دارای آنتی اکسیدان های طبیعی نظیر سزامول و سزامولین بوده که دارای خاصیت ضدسرطانی می باشد. در میان 6 دانه روغنی رایج، روغن کنجد بالاترین میزان آنتی اکسیدان را دارا است.
* کنجد دارای ترکیبی به نام لستین است که برای اعصاب و نسوج مغز بی نهایت ضروری بوده و به تقویت حافظه کمک می نماید و کمبود آن باعث بروز بیماری های عصبی و کاهش حافظه   می گردد.
 در گزارش هایی که در مورد میزان فیتو استرول گیاهان ارائه شده است کنجد، از غنی ترین مواد غذایی از نظر فیتو استرول هاست. در هر صد گرم کنجد 400 تا 413 میلی گرم فیتو استرول وجود دارد. فیتو استرول ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و ساختمان شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند. با دریافت میزان مناسبی از فیتو استرول ها، میزان کلسترول خون کاهش می یابد و همچنین خطر بروز سرطان های خاص کاهش می یابد.
در کنار تمامی مزایای مطلوب، کنجد فاقد ترکیب ضدتغذیه ای یا هر گونه ترکیبات آلرژی زا است. تنها ترکیب نامطلوب در کنجد اسید اگزالیک است که 95 درصد آن در پوست کنجد قرار دارد که در اثر پوست گیری خارج می شود لذا توصیه می شود در رژیم غذایی بیشتر از کنجد سفید شده یا بدون پوست استفاده شود
کنجد برای چاق شدن مؤثر است.
دانه کنجد  نرم کننده معده و روده است.
دانه کنجد فشارخون را کاهش می دهد
دانه کنجد ضد روماتیسم است
دانه کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد
کنجد برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است
 برای رفع قولنج  مفید است برای این منظورکنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد، مغز بادام پوست کننده را به آن اضافه کنید آن ها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپخوری از آن بخورید.

 


خواندن 1819 دفعه

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

  • شماره تلفن : 35256946-035
  • شماره تلفن : 35225650-035
    شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
  • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
  • وبسایت : www.abehayatyazd.com
  • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583