35225650--35256946--035

 

تاریخچه حلوایی حاج حسین آب حیات یزد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مردم استان یزد بر اساس فطرت پاک و طبیعت بلندی که نسبت بدست آوردن رزق حلال و حفظ آبرو و کرامت انسانی خود دارند همواره کوشیده اند با جد و جهد از راه کسب و کار به انوع مختلف برای خود و جامعه ای که در آن زندگی می کنند مفید و موثر باشند.
 "حاج شکرالله حلوایی" ملقب به "آب حیات"  یکی از مفاخر یزد است که توانست با پشتکار و کوشش خود به هدف اصلی خود که همان موفقیت در کسب و کار و خدمت به مردم در شغل خود بود نائل آید.
با تلاش، مدیریت، پشتکار وی به عنوان یکی از حلواسازان تاریخ ایران و همچنین مفاخر و مشاهیر یزد در تاریخ یزد جادوان شد.
اکنون حلوایی «حاج حسین آب حیات» به عنوان نسل سوم از «حاج شکراله آب حیات»، توانسته  در زمینه تولید و فرآوری محصولات کنجدی به نام و اعتبار  و شهرت جهانی نائل آیند.
در حقیقت فرآورده های کنجدی یزد دارای شهرت و نیک نامی مثال زدنی است، به گونه با تلاش حلواسازان یزدی، در کنار شیرینی حاجی خلیفه یزد ، حلو ارده، ارده و دیگر محصولات به عنوان سوغات خوشمزه و بی نظیر یزد، ره توشه مسافرین از سراسر دنیاست.

 

 

تاریخچه حلوایی حاج حسین آب حیات

تاریخچه حلوایی حاج حسین آب حیات

تاریخچه حلوایی حاج حسین آب حیات
حلوایی آب حیات در اوایل دهه  اول خورشیدی حدود هشتاد سال پیش توسط حاج شکرالله حلوایی  ملقب به آب حیات، بنیان نهاده شد.

حاج شکراله آب حیات، در سن 15 سالگی کار خود را با شاگردی آغاز نمود، در حالی که از نعمت  پدر و مادر بی بهره بود، وظیفه سرپرستی و کفالت خانواده را برعهده گرفت، وی در آن موقعیت سخت دواران قدیم، همواره در فکر انتخاب کار و کسب بود، تقدیر الهی او را بدست استادی خیرخواه و دلسوزی سپرد که شغل حلوائی شاغل بود.

دیری نگذشت که به به واسطه استعداد، سخت کوشی و هوش و ذکاوتی که داشت کار را در دست گرفت و با هر زحمت و مشقتی که بود استقامت ورزید تا اینکه اعتماد استاد خود را جلب نمود بطوریکه در غیاب او تمام امورات کارگاه عصاری او را به خوبی اداره می نمود.

با گذشت ایام حوالی مسجد جامع کبیر یزد حلوایی خود را دائر نمود که در ایام پاییز و زمستان بنا به سردی آب و هوای یزد، به تولید فرآورده هایی از کنجد از قبیل ارده، روغن ارده و حلوا ارده  پرداخته در  در فصل بهار و تابستان به پختن پالوده یزدی مشغول گردید.

پس از چند سال کارگاه  تولیدی حاج شکراله حلوایی (آب حیات) به خیابان امام یزد (خیابان پهلوی) نزدیک به مجموعه تاریخی میرچخماق یزد منتقل شد در آن هنگام  فرزندان به یاری و کمک کار خود گماشت.

سر انجام در سال 1347 هجری  «حاج شکراله حلوایی» ملقب به «آب حیات» در هفتاد و چهار سالگی به دیدار حق شتافت در آن زمان وی از حلواسازان و مشاهیر  شناخته شده یزد بود.

پس از وی، چهار تن از فرزندان «حاج شکراله آب حیات» با مشارکت شغل پدر را ادامه دانند، فرزندان آب حیات، با گسترش و توسعه کارگاه از پرتو شهرت و نام نیک پدر و سابقه خوبی که طی سالها متمادی به دست آوردند، تولیدات و فرآورده های حلوایی آب حیات علاوه بر یزد در تمام نقاط ایران قبیل تهران، اصفهان، کرمان و زاهدان دارای مشتریان زیادی بود.

 در دهه پنجاه، حدود ده سال بعد، فرزندان در کارگاه های مستقلی در حوزه فرآورده های کنجدی فعالیت نمودند، «حاج حسین آب حیات»، مدیر مبتکر و خیر و گرداننده، واحد تولیدی نیان نمود اما پس از اندکی «حاج حسین آب حیات» بر اثر سکته قلبی بدرود حیات گفت.

بلافاصله با مدیریت و مالکیت فرزند ارشد خانواده، حاج مجید اب حیات، کارگاه و فروشگاه مجهزی در بلوار جمهوری و به یاد و نام عزیز فقید به نام "حلوایی حاج حسین آب حیات" تاسیس گریده و با تولید انواع فراورده های کنجدی شامل حلوا شکری، انواع ارده (ساده، کاکائویی وکرم کنجد) روغن کنجد، روغن ارده و روغن کنجد عمل آمده سفید، کنجد مشکی و کنجد قرمز نام و آوازه آب حیات را جهانی نمود.

 

 

حلوایی حاج حسین آب حیات

حلوایی حاج حسین آب حیات

فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات
فرآوردهای کنجدی "حلوایی حاج حسین آب حیات" در استان یزد دارای شهرت جهانی است، تاکید بر کیفیت از تعهدات مجموعه محسوب می شود که با یاری خداوندگار در دستور کار مجموعه است.
بهره گیری از مجربترین پرسنل به خصوص خلیفه های مجرب و با سابقه، بهره گیری از مواد اولیه مرغوب و صد در صد طبیعی، بهره گیری از روش فرآوری سنتی همراه با دستگاههای مدرن و مجهز و به روز باعث شده که سالها محصولات ارده، حلوا ارده، دانه های کنجدی، روغن کنجد بکر و تصفیه شده، روغن ارده و دیگر محصولات آب حیات همسفره ایرانیان به خصوص یزدی هاست.
نوآوری در محصولات و تولید فرآورده های کنجدی یکی از شاخصهای حلوایی حاج حسین آب حیات است به گونه ای که فراورده های جدیدی مانند معجون چهار مغز عسلی کنجدی با نام تجاری فوکاپیت به بازار عرضه شده است که مشتریان پر وپاقرصی را به همراه دارد. فوکاپیت معجونی با ترکیبات کنجد، عسل، مغز بادام زمینی، خلال پسته، پودر نارگیل که در بسته بندی منحصر به فرد عرضه می گردد.
تمام تولیدات و فرآورده های کنجدی آب حیات، منطبق با معیارهای و دارای گواهینامه های بهداشتی و تولیدی است به گونه ای که دغدغه مدیریت حلوایی، رعایت اصول و نکات بهداشتی در تمام مراحل تولید و فرآوری محصولات به شمار می آید.
تولید و فرواری محصولات صد در صد خالص، طبیعی و بهداشتی از شاخصه های دیگر حلوایی حاج حسین آب حیات  است، فرآورده های کجدی حاج حسین آب حیات همیشه با مواد اولیه مرغوب، درجه یک و ممتاز تولید می گردد و تولیدات آن صد در صد خالص، بدون افزودنی غیرمجاز و به صورت کاملا طبیعی فراوری می شود.
فراورده های کنجدی شامل تقریبا تمام فرآورده های سنتی کنجدی است،  ارده، حلوا ارده ، معجون کنجدی عسلی، روغن کنجد بکر، روغن کنجد تصفیه شده، روغن ارده، کنجد سفید بسته بندی شده، کنجد قرمز بسته بندی شده، کنجد سیاه، ارده شکلاتی، حلوا ارده پسته ای از فرآورده های حلوایی حاج حسین آب حیات است.


در فصل تابستان چون تقاضای حلوای شکری و ارده نسبتا کم است این موسسه اقدام به پخت و عرضه پالوده و انواع عرقهای گیاهی با خواص های گوناگون به طور کلی وجزیی نموده است.

 

 

مروری بر تاریخچه کنجد و تاریخچه فراورده های کنجدی

مروری بر تاریخچه کنجد و تاریخچه فراورده های کنجدی

مروری بر تاریخچه کنجد و تاریخچه فراورده های کنجدی

تاریخ کهن کنجد

دانه کنجد به نام سزاموم ایندیکوم – ال sesamum indicum L ، یا سزاموم sesamum  ، تیل til سیم سیم sim sim  و بنیسید beniseed  و جین جلی نامیده می شود.
در مورد تاریخچه کنجد، نظریات زیادی مطرح شده است، برخی معتقدند کشت کنجد به دوران ماقبل تاریخ بر می گردد. به نظر می رسد که کنجد از ابتدا در هندوستان کشت می شده و در افسانه ها کنجد سمبل جاودانگی است.
منشأ  دانه  روغنی کنجد توسط "واویلوف " vavilov دانشمند روسی درهند ذکر گردیده است ولی تناوع وسیعتر وحشی این نبات درقاره افریقا وجود دارد که احتمالأ این قاره منشأ کنجد می باشد.
نبات کنجد احتمالأ قدیمی ترین نبات روغنی جهان میباشد طبق گفته های مفسرین کنجد در 2130 سال قبل از میلاد دراین مناطق مورد کشت قرار گرفته است.
 دانه‌های کنجد سفید بدون پوست خارجی کنجد در طول دوره تمدن صنعت کشت، بعنوان اصلی‌ترین روغن گیاهی شناخته شده است.
این امر قطعاً به بین‌النهرین حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد و در زبان اکدی و سومری بنام ایلو (در تامیل واژه کنجد به نام ایلو هم شناخته شده است).
 دانه کنجد یکی از اولین محصولات فرآوری شده برای روغن و همچنین به عنوان یکی از اولین مواد در ادویه جات و فلفل استفاده می‌گردد. در واقع، واژه مشترکی که برای روغن نباتی در بسیاری از زبان‌های درآویدی مانند: تامیل، مالایایی و کانندآ (معنای کلمه روغن کنجد در زبان تامیل = எள் + روغن یا چربی = நெய் --> எண்ணெய் شناخته می‌شد.
 در زبان هندی واژه روغن کنجد (تل तेल) و در زبان سانسکریت (تیلا तैल و تلوگو నువ్వులు) بعنوان دانه کنجد بیان شده است. ۶۰۰ سال قبل از میلاد، آشوریان از روغن کنجد به عنوان یک غذا، مرهم و دارو استفاده می‌کردند که باید آن را غنی کرده و البته ساختن این مواد بسیار گران بود. هندوها از آن به عنوان چراغ‌های نذری استفاده می‌کنند که به عنوان روغن مقدس در نظر گرفته می‌شود.

گفته می شود کنجد از طریق هندوستان به خاورمیانه، آفریفا و آسیا معرفی شد. کنجد یکی از اولین محصولاتی بود که به خاطر روغن آن عمل آوری میشد.

بر روی یکی از آرامگاه های مصری باستانی یک تصویر از یک نانوا کشیده شده است که روی نانها کنجد می ریزد.متجاوز از پنج هزار سال است که انسان به خواص معجزه آسای کنجد پی برده است.پهلوانان قدیم آنرا برای زیاد کردن زور می خوردند و امروز هم در بین قهرمانان ترکیه قابل توجه است و دارای ارزش زیادی می باشد
برخی بر این باورند که منشا گیاه کنجد مرکز افریقا و کشور اتیوپی است اما برخی بنا به مدارکی معتقدند وطن اصلی کنجد هندوستان است که از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است.  در ایران نیز مقداری کنجد تولید می‌شود که بیشتر آن به مصرف تهیه روغن و حلوا می‌رسد.

درحال حاضر هند و چین، به عنوان بزرگترین تولید کننده کنجد در جهان است ، کنجد چین، کنجد میانمار، کنجد سودان، کنجد نیجریه و کنجد مکزیک و به طور کمتری  کنجد اتیوپی، کنجد ارگوئه، کنجد ونزئولا و کنجد ترکیه و کنجد افغانستان در بازار کنجد جهان حضور دارند.
براساس آمار فائو؛ کنجد در کشورهای برمه،هندوستان، چین ، اتیوپی، سودان، نیجریه، بوکینافاسو، سومالی، آفریقای مرکزی، پاراگو؛ افغانستان میزان تولید و صادرات بالایی دارند.
در ایران  کنجد، ئذ خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، یزد، منطقه جیرفت کرمان، کشت و برداشت می شود.
گرچه پژوهش دقیق صورت نگرفته اما می توان گفت، در کنار کاشت کنجد، تولید فرآورده های کنجدی عمری به قدمت تاریخ 5000 ساله کنجد دارد، فرآورده های کنجد در ایران از جمله یزد، اردکان، شوشتر، درفول و دیگر شهرهای جنوبی، کرمان دارای قدمت زیاد برخوردار است.

در یزد واحدهای تولیدی وجود دارند که قدمت نام و نشان آنها به یک قرن هم می رسد، به گونه ای که در کنار سوغات یزد مانند پارچه ترمه، شیرینی سنتی نظیر قطاب، باقلوا، پشمک، کیک یزدی، سوهان خانی، لوز نارگیل، لوز پسته، لوز بادم و همچنین سرامیک و سفال و دیگر سوغات مشهور یزد، فرآورده کنجدی از قبیل حلوا ارده، ارده، روغن کنجد بکر از سوغات یزد به شما آید

 

 

تاریخچه حلوایی و فروارده های کنجدی حاج حسین آب حیات یزد

 

خواندن 204673 دفعه
حاج مجید آب حیات مدیر عامل

به منظور ارتباط با "حاج مجید آب حیات" مدیر عامل محترم حلوایی و فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات می توانید از طریق تلفن، دورنگار، ایمیل، سامانه ارسال پیام اقدام نمایید.

 

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com
 • سامانه ارسال پیام  (اینجا کلیک کنید)

لیست محصولات حلوایی حاج حسین آب حیات یزد | فروشگاه محصولات | ارتباط با دفتر مرکزی | ارتباط با واحد های مجموعه | آشنایی با تاریخچه مجموعه

وبگاه: www.abehayatyazd.com پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

قیمت و ثبت سفارش

واحد بازرگانی فرآورده های کنجدی حاج حسین آب حیات

 • شماره تلفن : 35256946-035
 • شماره تلفن : 35225650-035
  شماره تلفن و فاکس (نمابر) :35267549-035
 • (مدیرعامل :حاج مجید آب حیات)
 • وبسایت : www.abehayatyazd.com
 • پست الکترونیکی :info@abehayatyazd.com

 

تماس با واحد بازرگانی- کلیک کنید

 

آدرس دفتر مرکزی

یزد- بلوار جمهوری - روبروی بانک ملی شعبه غدیر -پلاک 583